Kalo tek përmbajtja

banjë me rozmarinë

10 Shpërndaje

O banjë me rozmarinë Është një nga banjat më të forta për të tërhequr paqen në jetën tuaj.

banjë me rozmarinë

Rozmarina është e njohur për të qenë një bimë e shijshme dhe ushqyese.

Përdoret gjerësisht si erëza në recetat e gastronomisë dhe kombinohet me pothuajse çdo përbërës.

Por, a e dini se përveç se është super e shijshme, rozmarina është një aleat i shkëlqyer për të luftuar energjitë negative?

Shumë bimë dhe barishte janë shumë energjike dhe të afta për të sjellë përfitime për trupin dhe mendjen tonë.

Ata që e marrin thonë se u ka hyrë një mrekulli në mendje dhe në zemër sepse është shumë e mirë dhe relaksuese.

Nëse keni nevojë për një rimbushje energjie, një banjë me pak rozmarinë është ideale për ju.

Për të kuptuar më mirë se çfarë është kjo banjë dhe si ta përgatisni atë, vazhdoni ta lexoni këtë tekst deri në fund.


Për çfarë është banja me rozmarinë?

Për çfarë është banja me rozmarinë?

Kjo banjë e fortë në Umbanda është e mrekullueshme për ata që duan rivendos paqen e mendjes e rivendosni energjitë pozitive.

ai është i aftë për promovojnë ekuilibrin dhe është shumë i përshtatshëm për rastet kur ndiheni të rëndë dhe ndjeni se ambienti është me energjitë negative që ju heqin qetësinë, qetësi dhe kënaqësi të jetesës.

Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se rozmarina është shumë e rekomanduar për ata që kanë probleme emocionale dhe probleme të lodhjes.

Nëse vuani nga vetëvlerësimi i ulët, ndjeni lodhje të vazhdueshme dhe keni probleme me përqendrimin, zhytja është ideale për jetën tuaj.

Ka raporte të panumërta për njerëz që kanë bërë dush dhe kanë ndjerë përfitimet e menjëhershme të tij.

Nëse nuk besoni në fuqitë e kësaj barishte, lexoni dhe përjetoni përfitimet e kësaj bime mahnitëse.

Lëreni rozmarinën ta mbajë larg shtëpisë dhe jetës suaj. syri i keq dhe energjitë negative.

Është e rëndësishme të theksohet se do të prezantojmë 4 banja të ndryshme, e nisim nga më e thjeshta, por poshtë saj do të keni të tjera me më shumë qëllime.


Receta për banjë me rozmarinë në umbanda

Rozmarina në Umbanda
degëz rozmarine

Tani që keni parë të gjitha përfitimet që mund t'ju sjellë kjo banjë e fuqishme, është koha për të përgatitur recetën.

Ne kemi në dispozicion për ju 4 receta shumë të fuqishme.

E para do të tregojmë është më e thjeshta dhe do të përdorë vetëm rozmarinë.

Është receta e preferuar e lexuesve për shkak të madhështisë së saj thjeshtësi dhe gjithashtu për shkak të fuqi e fortë që ka

Shikoni më poshtë performancën e banjës së thjeshtë shumë të famshme në Umbanda dhe filloni të përmirësoni jetën tuaj njëherë e përgjithmonë!

përgatitja e banjës

Për të përgatitur këtë recetë, do t'ju duhen disa degë rozmarine të freskëta.

Ngrohni rreth një litër e gjysmë ujë të filtruar në një tigan mbi nxehtësinë mesatare për të bërë infuzionin.

Kur uji është tashmë në pikën e vlimit, fikni zjarrin dhe vendosni degët e freskëta të rozmarinës.

Mbulojeni tenxheren me infuzion dhe mbajeni këtë lëng në qetësi për 20 minuta.

Para hapjes, sigurohuni që uji të jetë tashmë në temperaturën e dhomës.

si të bëni një dush

Për të bërë dush me rozmarinë, së pari bëni banjën tuaj normale dhe dezinfektohuni në mënyrën e zakonshme.

Pas kësaj hidhni ujin e rozmarinës në trup, pa lagur fytyrën dhe flokët.

Ndërsa derdhni ujin e rozmarinës në trupin tuaj, mendoni për gjërat e mira dhe mendoni për të gjitha gjërat e mira që dëshironi të ndodhin në jetën tuaj.

Kur të dilni nga dushi, mos e thani veten dhe prisni që të thahet natyrshëm.

Nëse dëshironi të rrisni ngarkesën e energjive pozitive, dekorojeni banjën tuaj me qirinj aromatike dhe temjan, mundësisht aroma të buta.


Receta e banjës me rozmarinë dhe kanellë

rozmarinë dhe kanellën
shkopinj kanelle

Nëse dëshironi të jeni me fat në dashuri dhe para, Banja me rozmarinë dhe kanellë është ideale për ju.

Fuqia energjike e rozmarinës së bashku me kanellën mund të sjellë energji të mira në këto dy aspekte në jetën tuaj.

Banja me rozmarinë dhe kanellë është e mirë për fat në martesë, në marrëdhënie, në punë, në para dhe gjithashtu në shëndet!

Që kjo recetë të jetë më efektive, duhet ta bëni këtë banjë të paktën një herë në muaj.

Përgatitja dhe përbërësit

Të kesh përbërësit e nevojshëm në dorë është thelbësore që çdo banjë të funksionojë.

Provoni këto që do t'ju tregojmë më poshtë.

  • 1 degë rozmarinë;
  • 3 shkopinj kanelle;
  • 3 karafil;
  • 1 litër ujë.

Së pari ju duhet të sillni ujin në një valë.

Kur uji të vlojë, shtoni degëzën e rozmarinës dhe lëreni të ziejë për disa minuta.

Më pas shtoni 3 shkopinjtë e kanellës dhe 3 karafilat.

Lëreni të ziejë për 2 deri në 3 minuta dhe më pas fikeni zierjen.

Kullojeni përzierjen në një enë dhe përdorni vetëm ujë.

mënyra e duhur për ta marrë atë

Për të bërë ritualin e banjës, së pari bëni banjën tuaj normale dhe pastroni veten në mënyrën e zakonshme.

Pas kësaj hidhni në trup ujin e rozmarinës me kanellë dhe karafil, pa lagur fytyrën dhe flokët.

Lutuni 1 Ati ynë dhe 1 Përshëndes Mari ndërsa bëni dush.

Mendoni gjërat e mira dhe relaksohuni.

Lëreni trupin tuaj të thahet në mënyrë natyrale, pa ndihmën e peshqirëve.

Pasi të jeni tharë, vishni disa rroba të lehta, mundësisht të bardha dhe shijoni efektet e fuqishme të kësaj banje.


Banja me borzilok dhe rozmarinë

Banja me borzilok dhe rozmarinë
borzilok jeshil

Borziloku ka fuqinë për të eliminoni nga trupi juaj të gjitha energjitë negative dhe shpirtrat e këqij.

Së bashku me rozmarinën, ato janë aleatë të mëdhenj për të pastruar shpirtin tuaj.

Për të bërë një banjë me borzilok dhe rozmarinë, ju nevojiten përbërësit e mëposhtëm:

  • Gjethet e borzilokut për shije;
  • 1 degë rozmarine shumë jeshile;
  • 2 litra ujë.

Ashtu si me banjot e tjera, duhet të filloni duke e vënë ujin në valë.

Kur të vlojë, vendosni degëzën e rozmarinës dhe prisni rreth 3 minuta.

Merrni gjethet e borzilokut dhe vendosini së bashku me rozmarinën që tashmë po zien.

Fikni zierjen menjëherë.

Prisni 10 minuta që uji të bëhet i vakët dhe më pas kullojeni përzierjen.

si të bëni një dush

Për të bërë një banjë energjike me rozmarinë dhe borzilokun, së pari bëni një banjë të thjeshtë me ujë pa përdorur sapun.

Hidheni përzierjen e përftuar më herët nga shpatullat poshtë shumë ngadalë në trupin tuaj.

Rekomandohet të luteni 1 Ati ynë dhe 1 Përshëndetje Mari gjatë dushit.

Më pas lëreni trupin tuaj të thahet në mënyrë natyrale dhe pas tharjes vishni një veshje të bardhë ose të lehtë.

Këtë banjë mund ta bëni çdo ditë me borzilok dhe rozmarinë.


Rozmarinë dhe banjë rue

rozmarinë dhe rue
rozmarinë jeshile

Nëse keni nevojë të rinovoni energjitë tuaja dhe të hiqni syrin e keq, banja me rozmarinë dhe rue është ideale për ju.

Fuqia energjike e rozmarinës me rue do të largojë të gjitha mendimet negative dhe energjinë e keqe që ju rrethon.

Ai do të luftojë zili, përzë shpirtrat e fiksuar, pastroni aurën e balanconi mendjen.

Përbërësit janë: një degë rozmarine, disa gjethe rue dhe një litër ujë.

Mësoni të bëni këtë banjë me rozmarinë

Ngrohni ujin në tigan dhe prisni që të vlojë.

Shtoni rozmarinën dhe gjethet rue dhe fikni zjarrin.

Mbulojeni tenxheren për disa orë, kështu që bimët do ta bëjnë këtë përzierje shumë të koncentruar. Kullojeni rezultatin e kësaj alkimie dhe bëhuni gati për banjë.

Bëni banjë normalisht me sapun dhe shampo dhe më pas hidhni banjën me rue dhe rozmarinë, duke larë kokën dhe trupin.

Nuk duhet të thahemi kurrë pas një banje shkarkimi ose energjie, ndaj prisni që të jeni në gjendje të thaheni normalisht, pa përdorur peshqir.

Vishuni me rroba të bardha dhe mblidheni veten për të paktën gjysmë ore duke menduar gjërat e mira dhe duke medituar.


A kanë këto banja ndonjë efekt anësor?

Shumë nga lexuesit tanë kanë frikë se disa nga banjat me rozmarinë do t'u sjellin disa efekte negative.

Të gjitha recetat e publikuara këtu janë testuar siç duhet dhe ka qindra dëshmi që vërtetojnë se ato tërheqin vetëm gjëra të mira.

Këto banja janë shumë energjike dhe sjell gjallëri të mira, kështu që nuk ka efekte anësore.

Ne thjesht nuk ju rekomandojmë ta merrni nëse jeni shtatzënë ose nëse jeni alergjik ndaj ndonjë prej përbërësve të përmendur në ndonjë nga banjat.


Më shumë banja:

Ne e dimë se jeta nuk është gjithmonë e lehtë, por përmes një të fortë banjë me rozmarinë çdo gjë është e mundur!

Mos harroni kurrë se besimi lëviz malet, përmes tij do të mund të bëni çdo banjë dhe të shijoni të gjitha fuqitë e tij.

Më mbetet t'ju uroj fat dhe shumë lumturi. 🙂

10 Shpërndaje

Lini një koment

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *